Biyografi

Merve Kocabeyler

2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Çıkış Yapan Genç Müzisyeni” seçilen ve bir çok uluslararası yarışmada birincilikler kazanan Merve Kocabeyler, Türkiye’nin gelecek vaad eden genç arpistleri arasında yer almaktadır.

4 Kasım 1990’da İstanbul’da doğan Kocabeyler, arp çalışmalarına 11 yaşında Yonca Özkan Bilenoğlu ile başladı ve lise eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. 2009’da tam burslu olarak kabul edildiği Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde Prof. Helga Storck ve Prof. Stephen Fitzpatrick ile çalışarak lisans diplomasını aldı.  2013’te yine tam burslu olarak kabul edildiği Amsterdam Konservatuvarı’nda Erika Waardenburg ile çalışarak, master diplomasını üstün başarıyla aldı.

Avrupa’da sürdürdüğü eğitimi boyunca layık görüldüğü uluslararası ödüller arasında, 2015’te “Monako Dünya Arp Festivali Yarışması”nda birincilik, 2012’de “Citta di Cagliari Uluslararası Arp Yarışması”nda birincilik, 2011’de “Petar Konjovic Uluslararası Arp Yarışması”nda birincilik, 2010’da “Szeged Uluslararası Arp Yarışması”nda birincilik, Viyana’da “Franz Josef Reinl Uluslararası Arp Yarışması”nda üçüncülük, 2009’da “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda ikincilik ödülleri bulunmaktadır.

Isabelle Moretti, Marisa Robles, Elisabeth Fontan-Binoche, Elinor Bennett, Fabrice Pierre, Benoit Wery, Alice Giles, Marie-Pierre Langlamet gibi dünyaca ünlü arpistlerle, uluslararası müzik akademilerinde burslu olarak çalışma imkanı bulan Kocabeyler, ayrıca Salzburg’da değerli lavta sanatçısı Hans Brüderl ile barok repertuvar üzerine çalışmalarda bulunmuştur.

Orkestra ile ilk konserini 17 yaşında, İstanbul Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde, Mozart’ın Flüt Arp Konçertosu ile veren sanatçı, daha sonra Türkiye’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Akademik Oda Orkestrası ve Kanada’da Vancouver Senfoni Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde solist olarak konserler vermiştir.

Avrupa’nın bir çok ülkesinde olduğu gibi, Asya, Kuzey ve Latin Amerika’da da konserler veren genç arpist, 2011’de Vancouver’da düzenlenen Dünya Arp Kongresi’nin “Focus on Youth” adlı konser serisine seçilerek Türkiye’yi temsil etmiştir. Hemen ardından ise genç yıldız başlığı altında Belgrad Uluslararası Arp Festivali’nde resital vermiştir.

Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursu’nu kazanan ve eğitimi boyunca Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından desteklenen sanatçı, bugüne dek Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, Kanada’da Pasifik Senfoni Orkestrası, Brezilya’da Santa Catarina Müzik Festivali Senfoni Orkestrası, Oper im Berg Orkestrası ve Fazıl Say Festival Orkestrası gibi orkestraların arp grup şefliğini yapmıştır. Ayrıca Salzburg Filarmoni Orkestrası’nın konserlerinde düzenli olarak yer almaktadır.

Genç sanatçı 2009’dan beri Yehudi Menuhin Live Music Now Derneği aracılığıyla Salzburg’da düzenli olarak solo konserler vermekte olup, master üstü çalışmalarını halen Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Aydın Doğan Vakfı ve diğer destekçileri tarafından armağan edilen Amerikan yapımı Lyon&Healy arp ile çalmakta olan Kocabeyler, Milano’da, La Scala Operası Akademi Orkestrası arp kadrosunda yer almaktadır.